Určite ste už zachytili informáciu o výskyte sršňa ázijského na území Slovenska. Výskyt tohto druhu bol zaznamenaný na južnom Slovensku, no predpokladá sa jeho postupné rozšírenie aj do severnejších oblastí.
Preto vám chceme poskytnúť dôležité informácie, aby ste vedeli ako postupovať pri spozorovaní jeho výskytu.
Sršeň ázijský (Vespa velutina subsp. nigrithorax), pochádzajúci z Ázie, je zaradený medzi invázne druhy vzbudzujúce obavy Európskej únie. Je menší ako druh sršňa vyskytujúceho sa bežne v Európe (sršeň obyčajný – Vespa crabro). Kráľovné dosahujú dĺžku 30 mm, samce 24 mm a ostatné jedince cca 20 mm.
Tento druh má oproti sršňovi obyčajnému sfarbenie na hlave (pri pohľade zhora) a hrudi prevažne čierne, na brušku tiež prevažuje čierna farba s tým, že v prednej časti bruška je výrazný úzky žltooranžový pás a druh má potom v zadnej časti bruška široký oranžový pás. Typickým znakom sú svetlo žlté posledné články inak čiernych nôh (spodné časti nôh).
Je vysokou hrozbou pre pôvodné druhy opeľovačov, vrátane včelstiev, nakoľko dominantný podiel potravy môžu tvoriť
včely medonosné (Apis mellifera), ale aj iné druhy hmyzu. Zároveň predstavuje hrozbu aj pre ovocinárov, nakoľko spôsobuje škody na úrode ovocných drevín a vo viniciach, ako aj pre ľudí, ktorí sú alergickí na bodavý hmyz.
Uvedený druh sršňa ázijského doposiaľ nebol v kompetenčnom území Správy Národného parku Veľká Fatra zaznamenaný. Pri spozorovaní jeho výskytu postupujte nasledovne:
Nahlasovanie potenciálneho výskytu sršňa ázijského a následná kontrola/overovanie nahlasovaných výskytov zo strany ŠOP SR:
– mailom na srsen@sopsr.sk
– mobilnú aplikáciu „Zastav sršňa“ (vytvoril Ekofond SPP, n.o.)
Ďakujeme, že si všímate svoje okolie