Dnes si napíšeme niečo o prvej pomoci na horách. Či už sa chystáte na dovolenku s rodinou, výlet, adrenalínový zážitok či lyžovačku, lekárnička by nemala chýbať vo vašom batohu. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je dosť zložité lekárničku na hory naplniť, no nemusí to byť tak. Poďme na to.
Medzi základnú výbavu patria náplaste, obväzový materiál, sťahovacie ovínadlo. Zabudnúť nemôžeme ani na dezinfekciu a nožnice, ktoré sa vám určite budú hodiť. V prípade popálenín, bodnutí hmyzom, alergických reakcií, vyvrtnutiach sa vám budú hodiť upokojujúce gély a masti – napríklad chladivé. Takisto sa oplatí pribaliť aj antihistaminiká – lieky proti alergiám.
S liekmi a pilulkami to netreba moc preháňať – pre prvú pomoc a bežné problémy vám postačia len tie základné – proti horúčke a bolesti, proti žalúdočným ťažkostiam, prípadne proti kinetóze.
Pri liekoch vždy skontrolujte dobu trvanlivosti. Chráňte ich pred vlhkom, slnkom a mrazom. Obsah vašej lekárničky tiež prispôsobte tomu, s kým idete na výlet – deti, tehotné ženy či osoby s vážnym ochorením. Pre istotu pridajte aj zopár maličkostí – pinzeta, vata a vatové tyčinky, malá odmerka, spinky, vhodná je aj termofólia.
Ak sa budete pohybovať napríklad na ceste SNP – natrafíte na niekoľko drevených lekárničiek priamo v prírode. Sú na miestach, odkiaľ je všade ďaleko a často tam nie je ani signál. Nájdete tam najpotrebnejšiu výbavu – ako sú náplaste, obväzový materiál, nožnice, dezinfekcia a iné. V nevyhnutnej situácii vám ich obsah určite pomôže. Netreba sa však na to spoliehať a vždy je dobré nejakú prvú pomoc mať pri sebe.
Pri turistike v horách nezabúdajte ani na poistenie do hôr a tiež na dodržiavanie bezpečnostných opatrení – ako nosenie prilieb a rešpektovanie zákazu vstupu.
Keď už sa dostanete do situácie že budete poskytovať prvú pomoc, riaďte sa pravidlom 5T:
ticho – postupovať kľudne, bez zmätku a hluku, upokojovať zraneného
teplo – zraneného zabaliť, zakryť, aby nedošlo k tepelným stratám
tekutiny – poskytnite zranenému tekutiny, nie však pri podozrení na vnútrohrudné a vnútrobrušné zranenia a pri bezvedomí
tíšenie – úľavová poloha, ktorú si sám zranený zaujme, ošetrenie poranenia – pri zlomeninách znehybnenie
transport – býva v horských podmienkach obtiažnejší, uskutočňuje sa čo najrýchlejšie, aby sa nepredlžovali bolesti zraneného a neprehlboval jeho šok.
Pomáhať zranenému na horách nie je jednoduché a ubrániť sa stresu z toho, že musíte poskytnúť prvú pomoc je takisto ťažké. Ideálne je osviežiť si poznatky z kurzu prvej pomoci, alebo ho absolvovať priamo pred plánovaným výletom.
Na výlet si zvoľte vhodné oblečenie, výbavu, nepreceňujte svoje sily a odchod si naplánujte na skoré hodiny aby ste sa stihli vrátiť do zotmenia. Takisto sa riaďte aj predpoveďou počasia a nezabudnite že na horách sa počasie mení oveľa rýchlejšie. Pokiaľ sa nachádzate na území národného parku, riaďte sa jeho návštevným poriadkom. Nezabudnite si nabitý mobil a ak sa chystáte ísť na turistiku sám, oznámte niekomu blízkemu akú trasu sa chystáte absolvovať, prípadne kde plánujete prespávať.
Zavolať na 112 alebo 18 300?
Máte dve možnosti. Zavolať na jednotnú európsku tiesňovú linku s tel. číslom 112 alebo na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby s číslom 18 300. Obe tieto linky sú rovnocenné. Operátorovi je potrebné opísať situáciu, stav zraneného, či bola podaná prvá pomoc a čo najpresnejšiu lokalizáciu miesta, na ktorom sa nachádzate.
Operátor tiesňovej linky na základe druhu zranenia, miesta, kde sa zranený nachádza a letových podmienok sa rozhodne o spôsobe záchrany.
Ak sú priaznivé letové podmienky, na pomoc odletí vrtuľník lekárskej záchrannej zdravotnej služby s lekárom. Ak sa zranená osoba nachádza v ťažko prístupnom teréne alebo vrtuľník nemá priaznivé letové podmienky, technický zásah zabezpečia profesionáli z Horskej záchrannej služby. Buď sú súčasťou posádky vrtuľníka alebo sa k zranenému dostanú peši a znesú ho na prístupné miesto.
Horská záchranná služba pre turistov pripravila aplikáciu, pomocou ktorej si viete jednoducho a rýchlo privolať pomoc. Núdzovým tlačidlom. Spolu s núdzovou správou odošle aj vašu presnú GPS lokalizáciu. Pri registrácii do aplikácie zároveň vypĺňate informácie o svojom zdravotnom stave, ktoré môžu zohrávať dôležitú rolu pri záchrane. ( https://app.hzs.sk/ )
Text: Bc. V. Šimková
Titulná foto: archív S-NPVF