„Nekradnite nás rodičom!“
Takto by sa asi vyjadrili mláďatá vtákov, ktoré sa v týchto dňoch rozleteli z hniezd, kde sa vyliahli, ale ešte nemajú dostatočne dlhé letky (pierka na krídlach) na to, aby dokázali plnohodnotne lietať. Mnohé malé spevavce sa teraz ukrývajú vo vyššej tráve a popod kríky, kde čakajú na prílet rodičov, ktorí ich dokrmujú.
Ak ich v dobrej viere pozbierate a donesiete do záchranných alebo chovných staníc, v skutočnosti im nepomáhate. My nedokážeme zabezpečiť plnohodnotnú, dostatočne pestrú stravu pre mláďatá ani ich nenaučíme, kde si majú hľadať vhodné úkryty, potravu a ďalšie užitočné veci pre život, ako ich rodičia.
Spevavce mávajú vyšší počet mláďat než dravce, pretože sú súčasťou potravných reťazcov a mnohé z nich sa nedožijú dospelosti. Tie čo prežijú však dokážu zabezpečiť prosperitu druhu. Často je to 1 – 2 mláďatá z jedného hniezdenia.
Ak im chcete naozaj pomôcť:
ponechajte na časti trávnikov vyššiu trávu, kde sa môžu mláďatá ukryť
nechajte rásť na svojom pozemku kríky, kde tiež nájdu útočisko, pomôže aj kopa raždia alebo orezaných konárov (okrem vtákov aj ježkom a ďalším druhom)
v čase vyletovania mláďat postrážte lepšie svojich domácich miláčikov – vtáky pohryzené od mačky väčšinou uhynú, zlomeniny drobných kostí krídel sa nedajú zafixovať a vyliečiť do plnohodnotnej funkcie krídla
ak máte mačku, špecialistku na lov vtákov, znemožnite jej prikrádanie sa za vtákmi rolničkou alebo ju dočasne zatvárajte
do záchranných zariadení nenoste pozbierané mláďatká z prírody pokiaľ nemáte odsledované, že sa k nim minimálne 3 hodiny nevrátili vtáčí rodičia – zvyčajne sa vracajú do niekoľkých minút, v závislosti od druhu a veku mláďatka
do záchranných zariadení patria len evidentne poranené vtáky.
Mláďatá spoznáte podľa hrubšieho žltého okraja zobáčika v kútikoch, krátkych pierok na krídlach a na chvoste, zvyškoch páperia na hlave alebo iných častiach tela.
V prípade, ak si nie ste istí, či ide o mláďa a či ho treba zobrať z prírody, radšej vopred zavolajte na pohotovostné čísla záchranných zariadení.
Ďakujeme v mene mladých vtáčikov a ich starostlivých rodičov
Text: Ing. M. Apfelová – zoologička Správy Národného parku Veľká Fatra
Foto: Ing. C. Paľová