V roku 2019 si pripomíname jubilejné sté výročie štátnej ochrany prírody na Slovensku. Pri tejto príležitosti vysadili pracovníci Správy Národného parku Veľká Fatra 4 lipy v ústí Blatnickej doliny. Jednalo sa o odrastené sadenice lipy malolistej a veľkolistej.
História štátnej ochrany prírody sa začala písať 20. októbra 1919, kedy československý minister pre správu Slovenska Vavro Šrobár podpísal nariadenie pre vznik Vládneho komisariátu na ochranu pamiatok na Slovensku, ktorého súčasťou boli aj prírodné pamiatky. Spolužitie štátnej ochrany prírody s pamiatkovou starostlivosťou trvalo až do roku 1981, kedy sa štátna ochrana prírody osamostatnila. Vo svojom vývoji mala štátna ochrana prírody niekoľko zlomových bodov. Z nich najdôležitejším bolo jej zákonné ustanovenie v roku 1955. Išlo o zákon SNR o štátnej ochrane prírody.
Ďalším dôležitým medzníkom je ustanovenie národných parkov na Slovensku. Prvým bol Tatranský národný park vyhlásený v roku 1948, ku ktorému sa postupne pridalo ďalších 8 národných parkov a 14 chránených krajinných oblastí na Slovensku. Najmladším národným parkom, ktorý bol vyhláseným v roku 2002 je Národný park Veľká Fatra.