Medzinárodný deň vtáctva, oslavovaný každoročne 1. apríla, je venovaný ochrane a poznávaniu vtákov. Tento deň má svoje korene v roku 1906, keď bola podpísaná medzinárodná Konvencia o ochrane užitočného vtáctva. Odvtedy si pripomíname dôležitosť vtákov pre naše ekosystémy a ich ochranu. 1. apríl nie je náhodným dátumom – práve v tomto čase sa nielen k nám zo zimovísk vracia najviac sťahovavých druhov vtákov.
Vtáky zohrávajú kľúčovú úlohu v prírode. Pomáhajú udržiavať ekologickú rovnováhu, množstvo hmyzožravých vtákov predstavuje biologickú ochranu pred škodcami v poľnohospodárstve, kontrolujú populácie hmyzu (napr. komárov, múch) bez potreby aplikácie chemických prípravkov. Dravé druhy vtákov ale napr. i brodivce ako volavka popolavá, bocian biely sa podieľajú na regulácii hlodavcov. Kontrolujú populácie hmyzu a prispievajú k opeleniu rastlín. Medzinárodný deň vtáctva je príležitosťou na zvýšenie povedomia o hrozbách, ktorým vtáky čelia, ako sú strata biotopov, odlesňovanie, ničenie vhodných miest pre hniezdenie, nocovanie, zimovanie a pod. Znečistenie prostredia, intenzifikácia a chemizácia v poľnohospodárstve znižuje potravnú ponuku pre množstvo druhov. Urbanizácia, fragmentácia krajiny cestami, výstavba, elektrické vedenia spôsobujú vyššiu mieru neprirodzenej mortality. Napr. v Chovnej stanici pri Správe NP Veľká Fatra sú ošetrované najčastejšie zranené vtáky po náraze do budovy, elektrického vedenia alebo zásahu prúdom.
Národný park Veľká Fatra je domovom a hniezdiskom mnohých vzácnych a zaujímavých druhov vtákov. Vďaka rozmanitým biotopom, ktoré zahŕňajú hlboké lesy, horské lúky a vodné plochy, tu nájdeme pestrú paletu vtáčích druhov. Tu sú niektoré z nich:
Orol skalný (Aquila chrysaetos) je najväčším hniezdiacim dravcom Veľkej Fatry, ktorý krúži nad skalnými stenami a hniezdi v odľahlých častiach parku. Tento vták je známy svojou silou a obratnosťou, čo mu umožňuje loviť rôzne druhy koristi, vrátane menších cicavcov a vtákov.
Hlucháň hôrny (Tetrao urogallus) a Tetrov hoľniak (Tetrao tetrix) sú kurovité vtáky, ktoré nachádzajú útočisko v hlbokých lesoch, resp. v okrajových častiach horských lesov a lúk Veľkej Fatry. Tieto vtáky sú veľmi ohrozené a ich ochrana je dôležitou súčasťou starostlivosti o národný park.
Murárik červenokrídly (Tichodroma muraria) je menší, ale veľmi vzácny vtáčik, ktorý hniezdi na skalných stenách. Jeho charakteristické červené krídla a schopnosť šplhať po skalách ho robia jedinečným obyvateľom Veľkej Fatry.
Okrem ikonických dravcov a kurovitých vtákov, tu nájdeme aj ďalšie zaujímavé druhy.
Sýkorka chochlatá (Lophophanes cristatus) je malý vták s výrazným chocholom na hlave. Môžeme ju často vidieť v ihličnatých lesoch, kde hľadá potravu v podobe hmyzu a semien.
Krivonos smrekový (Loxia curvirostra) je vták so špeciálne prispôsobeným zobákom, ktorý mu umožňuje ľahko otvárať šišky smreka a získavať semená. Krivonos môže zahniezdiť aj uprostred zimy, najmä ak má k dispozícii dostatok potravy – šiškových semien. Patrí medzi typické druhy smrekového horského lesa.
Pinka lesná (Fringilla coelebs) je bežným vtákom, ktorý sa vyskytuje v rôznych typoch lesov. Je známa svojím melodickým spevom, ktorý je často počuť počas jarných a letných mesiacov
Veľká Fatra je rajom pre milovníkov prírody. Pozorovanie týchto vtákov v ich prirodzenom prostredí je zážitkom, ktorý nám pripomína dôležitosť ochrany prírody a zachovania biodiverzity.
Na ochranu vtákov európskeho významu, ktorých významná časť populácie u nás hniezdi je vo Veľkej Fatre a v časti Malej Fatry a Kremnických vrchov vyhlásené Chránené vtáčie územie Veľká Fatra a Chránené vtáčie územie Malá Fatra. Okrem dravcov s sov sú predmetmi ochrany aj ďatľovce, ktoré svojou činnosťou pripravujú miesta pre hniezdenie mnohých iných druhov dutinových hniezdičov.